FISD Track and Field Athletes Compete Well at District Meet

On April 3rd and April 5th, the Forney ISD Track and Field athletes competed well at the District 13-5A Meet.

The top varsity performers at the District 13-5A Meet for Forney ISD are as follows. And the top four finishers in each event at the District 13-5A Meet qualified for the Area Meet.

The Area Meet for Districts 13-5A and District 14-5A is scheduled to take place on Thursday, April 18th at Joshua High School.

Forney Lady Rabbits

Cassidy Hill: District Champion in the Triple Jump (35’00.50”)

Makinley Tipton: District Champion in the High Jump (5’0”)

Rylie Tipton: 3rd in the Long Jump (16’4.50”)

Madeline Milby: 4th in the Discus (99’8”)

Bracie Vaughn: 3rd in the 100 Hurdles (14.93 seconds)

Drisany Hernandez: 4th in the 3200 Meters (2 Mile) (12:23.33) and 4th in the 1600 Meters (1 Mile) (5:38.08)

4X200 Relay Team of Bracie Vaughn, Tyilar Hanney, Jada Turner, and Cassidy Hill Finished 3rd in 1:45.60

4x400 Relay Team of Tyilar Hanney, Makinley Tipton, Priscilla Trenado, and Cassidy Hill Finished 3rd in 4:16.12

 

North Forney Lady Falcons

Kendria Holmes: 2nd in the 400 Meters (58.26 seconds)

Beyonce McKinnon 4th in the 100 Hurdles (16.63 seconds)

D’terrainique Murry: 4th in the 300 Hurdles (49.21 seconds)

Cayelen Murry: 4th in the Long Jump (16’2.25”)

4X100 Relay Team of Janaira Jackson, Kendria Holmes, Shi Hardaway, and Taylor Culpepper Finished 4th (49.13 seconds)

 

Forney Jackrabbit Boys

Ben Price: 3rd in the Discus (152’4”)

 

North Forney Falcon Boys

Roderick Brown: 2nd in the Discus (155’8”) and 3rd in the Shot Put (47’6’)

Xavier Thornton: 2nd in the High Jump (5’10”

DeJuan Johnson 4th in the High Jump (5’8”)

Lauren Eyum: 4th in the 400 Meters (50.61 seconds)

4X100 Relay Team of Lauren Eyum, Edwin Roby, Jeremy Bailey, and Antorius Hambric Finished 4th (42.92 seconds)

 

Other Forney ISD athletes who scored points at the District 13-5A Meet are as follows (5th or 6th Place).

Forney Lady Rabbits

4X100 Relay Team of Tyilar Hanney, Cassidy Hill, Rylie Tipton, and Jady Turner Finished 5th (50.84 seconds)

Madeline Milby: 6th in the Shot Put (30’11.25”)

Laisha Garcia: 6th in the 1600 Meters (1 Mile) (5:54.17)

 

North Forney Lady Falcons

Taylor Culpepper: 5th in the 100 Meters (13:21 seconds)

4X200 Relay team of Janaria Jackson, Shi Hardaway, Nia Bice, and Taylor Culpepper Finished 6th (1:49.62)

4X400 Relay Team of Janaria Jackson, Nia Bice, Tamia Davis, and D’terrainique Murry Finished 5th (4:22.52)

Cayelen Murry: Finished 6th in the Triple Jump (34’2.75”)

Alyssa Hood: 6th in the 3200 Meters (2 Mile) 13:08.43

 

Forney Jackrabbit Boys

Braden Benjamin: 5th in the 200 Meters (22.72 seconds) and 5th in the Long Jump (21’3”)

Antoine Frazier: 6th in the 110 Hurdles (16.70 seconds)

4X100 Relay Team of Jon’Richard Washington, Braden Benjamin, Zay’vion Waters, and Dylon Amendson Finished 6th (43.21 seconds)

4X200 Relay Team of Jon’Richard Washington, Braden Benjamin, Zerek Waters, and Dylon Amendson Finished 5th (1:32.13)

4X400 Relay Team of Anthoni Miller, Zerek Waters, Sam Guercia, and Antoine Frazier finished 6th (3:38.84)

Cole Heard: Finished 6th in the Discus (130’9”)

Anthoni Miller: 5th in the Triple Jump (42’1.25”)

 

North Forney Falcon Boys

Edwin Roby: 6th in the 200 Meters (22.98 seconds)

Datravian Brown: 5th in the 300 Hurdles (42.15 seconds)

4X400 Relay Team of Lauren Eyum, Donovan Holt, Emariyee Stewart, and Kristian Aricheta Finished 5th (3:38.18)

Tristan Johnson: 5th in the Pole Vault (10’6”)

 

Michael Morrill
Sports Director

Latest News